hrad Bezděz úvod


Bezděz 604 m.n.m.

Bezděz 604 m.n.m.
turistická známka

turistická známka hrad Bezděz

Turistický atlas

Turistický atlas - hrad Bezděz Turistický atlas - hrad Bezděz

silueta - hrad bezděz

Bezděz západ slunce Bezděz sněhová přeháňka Bezděz první jarní den 2009

Hrad Bezděz dobyli vandalové !

úterý 10.srpna 2010 deník Blesk

Královský hrad Bezděz - inspektorka - Veronika Tardonová

inspektor-hrad-bezdez-2010 Hrad Bezděz dobyli vandalové! 10.srpna 2010 (deník Blesk)


Úchvatná příroda.

Některým lidem ale není nic svaté!

Na Bezděz se vyráží ze stejnojmenné obce, kam můžete dojet vlakem(stanice je vzdálena asi 2 km od obce), autem, autobusem, který však jezdí sporadicky, nebo na kole. To ale musíte nechat zaparkované v hospodě.Asi dva kilometry pod hradem je placené parkoviště. Auto tady odstavíte za 40Kč, motorku zaparkujete za 20Kč. Hned u parkoviště najdete také hospodu, kde se najíte asi za stovku. Pokud však neumíráte hlady, doporučujeme navštívit restauraci Pod Lípami, která stojí jen o pár metrů víš, blíže k hradu. Za guláš v chlebu dáte 95Kč a výborná polévka stojí 30Kč.

BEZDĚZ - Hrad Bezděz stojí na kopci, o kterém legenda praví, že jej navršil mlynář. Vyhrál tak sázku s dˇáblem a zachránil svou duši. To se bohužel při prohlídce hradu nedozvíte. Na krátkém okruhu, který trvá asi jen 15 minut, uslyšíte pouze základní informace.

Na Bezděz je cesta... krkolomná

Na kole se přímo na hrad nedostanete. Cesta je tvořena velkými kameny a nahoru se jde špatně pěšky, natož pak na kole, proto inspekce rozhodně doporučuje pevnou obuv. Trasa vede nádhernou přírodou a je lemována patnácti kapličkami křížové cesty, pocházející ze sedmnáctého století. Bohužel jsou kapličky poničené od milenců, kteří do omítek vyryli milostné vzkazy. Ty najdete i na omítce hradu.

Rodinné vstupné se vyplatí

Těsně před vstupní branou jsou umístěny toalety, pokladna a obchůdek. V ceně vstupného je prohlídka s průvodcem,hrad ale můžete projít i sami. Přes léto je otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 16:30. Dospělí za vstup zaplatí 60Kč, rodinné vstupné pro dva rodiče a až tři děti vyjde na 160Kč. Prohlídky hradu s průvodcem probíhají každou půlhodinu. Pokud jsou na hradě rytířské turnaje, interval se prodlužuje na třičtvrtě hodiny. Prohlídka s průvodcem byla při návštěvě inspektora Blesku kamenem úrazu celé návštěvy. Mladá průvodkyně Lucie nečekala, až se u studny, kde prohlídka začínala, shromáždí lidé, a vyrazila jen s hloučkem zájemců. Plno lidí tak zmateně pobíhalo a snažilo se průvodkyni najít. Lucie stroze odvykládala naučený text a chodila hodně rychle.

Chloubou je kaple a krásný výhled

Hrad je poměrně zdevastovaný. V purkrabském i královském paláci se dochovalo jen základní obvodové zdivo a klenby stropu. Gotická kaple je zrestaurovaná, z oltáře se však nedochovalo téměř nic. Po levé straně kaple je výklenek, o kterém se vypráví, že žena,která do něj vstoupí,do roka otěhotní. Pokud chcete vidět okolní přírodu z ptačí perspektivy, vylezte na 34 metrů vysokou věž. Těch 161 schodů, které musíte vyšlapat, za námahu opravdu stojí. Výhled do okolí je odtud totiž úchvatný.

Hodnocení

Hrad Bezděz si od inspekce vysloužil tři hvězdičky. Plusové body jsou za nádhernou přírodu, tajemnost hradu a úchvatný výhled. Minus dáváme za poničené kapličky a příliš strohý výklad.

Prázdninový inspektor - Veronika Tardonová (blesk.cz)

Bezděz

2004

Bezděz

2005

Bezděz

2004

Bezděz

2005